Pateikti 5 viešųjų kalbų sakytojai. Peržiūrėję kiekvieno asmens pristatymus bei papildomą informaciją apie juos, detaliai aptarkite. Atkreipkite dėmesį į tai, ką šie žmonės nuveikė / veikia su savo viešojo kalbėjimo talentu: panaudojo / naudoja jį geriems tikslams ar galbūt kitokiems. Toliau pateikti klausimai diskusijai grupėje.
Klausimai diskusijai:
- Kodėl D. Trampas yra su užklijuota ausimi? Koks incidentas ir kada įvyko? (Remdamiesi šaltiniais įvardinkite kuo tiksliau.) Šis incidentas patrukdė D. Trampo prezidento rinkimų kampanijai ar kaip tik priešingai – paskatino rinkėjus tik dar labiau jį palaikyti?
- Peržiūrėkite 3–5 vaizdo įrašus, kuriuose viešai kalba D. Trampas. Kokias veido mimikas ir kokius gestus jis dažniausiai naudoja komunikuodamas su auditorija? Kokia jo laikysena? (Pasitiki savimi ar nelabai?) Kokia emocinė raiška vyrauja jam kalbant? (Džiugiai atviras, santūrus ar kitoks? Apibūdinkite.) Kaip manote, ar šios mimikos, gestai bei jo emocinės išraiškos pritraukia ar atstumia žmones jo klausytis?
- Jei vertintumėte D. Trampo pasitikėjimą savimi kalbant viešai, kiek balų jam skirtumėte nuo 1 iki 10 intervale (kai 1 – menkai savimi pasitiki, o 10 – tiesiog švyti pasitikėjimu savimi)?
- Labai daug memų yra sukurta remiantis D. Trampo atvaizdu. Kokios jo išvaizdos ir aprangos detalės dažniausiai vaizduojamos šiuose memuose? Kas D. Trampą daro lengvai atpažįstamu? Kaip manote, ar politiko atpažįstamumas / žinonumas svarbus rinkimų metu ir kodėl? Išsisaugokite kelis įdomius D. Trampą vaizduojančius memus ir aptarkite pamokoje.
- Mokymo medžiagą rengiame tuo metu, kai 60-ieji JAV prezidento rinkimai dar tik įvyks (2024 m. lapkritį). Kaip juose sekėsi D. Trampui jūs jau žinote, o mes, medžiagos rengėjai, dar ne. Pasidalinkite įspūdžiais – kas rinkimus laimėjo ir kokia persvara? Kaip juos vertinate?
Sukurta su ComfyUI |
Dalia Grybauskaitė (g. 1956 m.) – ekonomistė, Lietuvos valstybės ir politikos veikėja, Lietuvos Respublikos prezidentė (2009–2019). Iki prezidentavimo dirbo Europos Parlamente, Lietuvos Respublikos ambasadoje JAV, Europos Komisijoje. D. Grybauskaitės lyderystė pasižymėjo ne tik kitokia politine laikysena, bet ir netradicine kalbėsena: jos žodis ir drąsino, ir stabdė, įpareigojo ir piktino. Dėl tiesaus žodžio bei atviro ir atkaklaus būdo D. Grybauskaitė išsiskyrė ir iš linkusių kalbėti užuolankomis savo kolegų Europos Sąjungoje, ji kalbėdavo drąsiai, tiesiai šviesiai. Briuselyje žurnalistai D. Grybauskaitę buvo praminę „doorstep queen“ (angl. durų slenksčio karalienė) – aktualaus jos komentaro prie Europos Vadovų Tarybos „slenksčio“ nuolat laukdavo mikrofonų ir kamerų miškas. |
Klausimai diskusijai:
- Ar iki Dalios Grybauskaitės išrinkimo Lietuvos prezidente mūsų šalis turėjo prezidentę moterį?
- Peržiūrėkite 3–5 vaizdo įrašus, kuriuose viešai kalba D. Grybauskaitė. Kokias veido mimikas ir kokius gestus ji dažniausiai vartoja komunikuodama su auditorija? Kokia jos laikysena? (Pasitiki savimi ar nelabai?) Kokia emocinė raiška vyrauja jai kalbant? (Džiugiai atvira, santūri ar kitokia? Apibūdinkite.) Kaip manote, ar šie mimikos, gestų elementai bei jos emocinės išraiška pritraukia ar atstumia žmones jos klausantis?
- Kokios kitos moterys politikės šiandien išsiskiria Lietuvos politikoje? Kurios jums patinka, kurias vertinate teigiamai?
- Moterų politinė lyderystė parodo ir esminę šalies moralinę, vertybinę, demokratinę pažangą. Sutinkate su šiuo teiginiu ar ne ir kodėl? Padiskutuokite.
|
Arnoldas Matulis (g. 1989 m., gimtasis miestas – Kaunas) – aktyvus Lietuvos kurčiųjų bendruomenės narys, poezijos gestų kalba kūrėjas, „BMW Wolf Club“ vadovas; kurčiųjų bendruomenei pristato kultūrinius renginius, iniciatyvas, parodas, veda kultūrines / pažintines edukacijas, prisideda prie skirtingo amžiaus auditorijai skirtos edukacinės, mokomosios medžiagos paruošimo darbų (apie gestų kalbą arba / ir gestų kalba). |
Klausimai diskusijai:
- Kokias esmines (3–5) gero oratoriaus savybes išskirtumėte aptardami Arnoldo Matulio viešąsias kalbas? Kur internete galima nesunkiai rasti, sekti jo viešo kalbėjimo pavyzdžių?
- Suformuluokite 5 klausimus A. Matuliui, susijusius su viešuoju kalbėjimu. Šiuos klausimus aptarkite su mokytoju klasėje, atrinkite esminius, įdomiausius, originaliausius (jie visi turi būti susiję su viešojo kalbėjimo tema). Jei įmanoma, pabandykite nuotoliniu būdu / gyvai susisiekti su A. Matuliu, pateikite klausimus ir išklausykite atsakymus, juos aptarkite.
- Kada / kokiose situacijos jums tenka ir ateityje teks kalbėti viešai klasėje, renginyje, platesnei auditorijai? Ar bijote kalbėti viešai ir kodėl? Kaip manote, ar reikia mokytis nuosekliai išdėstyti savo mintis viešai?
Klausimai diskusijai:
- Atkreipkite dėmesį į Nicolas Guibal tapytą paveikslą „Sokratas moko Periklį“. Periklis buvo žymus Sokrato amžininkas – politikas, oratorius, karvedys. Kaip manote, kuris šiame paveiksle yra Sokratas ir kuris – Periklis? Kokie gestai priskiriami mokytojui, ir kurie – jo mokiniui Perikliui?
- Kaip manote, kas yra kiti klausantieji (kokios jų galimos profesijos, veikla)? Ar daug auditorijoje yra moterų? Kaip manote, kodėl? Ar klausančiųjų auditorija yra didelė ir kodėl? Kaip šis paveikslas patvirtina mintį, jog Sokratas buvo vadinamas gatvės filosofu?
- Paveikslas nutapytas XVIII a. Tačiau Sokratas gyveno gerokai anksčiau – dar prieš Kristų. Kaip manote, kodėl dailininkas ir po daugelio metų imasi vaizduoti Sokratą?
- Pasvarstykite, kodėl Sokratas vengė užimti aukštas politines pareigas.
- Pasvarstykite, ar šiais laikais dėl savo įsitikinimų Sokratas irgi sulauktų tokio teismo sprendimo – mirties bausmės? Kodėl?
Klausimai diskusijai:
- Aptarkite teiginį: „Apie diktatorius žinome, tačiau žavėtis jais neskubame.“
- Atkreipkite dėmesį į vaizdą fotografijoje: koks yra A. Hitlerio ir auditorijos santykis; kokius gestus jis naudoja kalbėdamas; kaip apsivilkę žmonės auditorijoje – ką pasako jų apranga?
- Kodėl Hitleriui buvo parinktas gestas-vardas „Hitleris“? Ar jis taiklus ir kodėl?
- Kokia nacistinė simbolika atpažįstama ir šiandien? Kur ją galima pastebėti? Kodėl už jos viešinimą, platinimą skiriama administracinė nuobauda?
Pateikta tuščia kortelė: ja remdamiesi, kiekvienas suraskite sau įdomų (-ią) viešosios kalbos sakytoją ir paruoškite vaizdo medžiagą apie jį / ją (nusifilmuokite). Tada savo vaizdo įrašą pristatykite klasei, grupei. Aptarę esminę informaciją apie asmenį, grupėje suformuluokite 3–5 klausimus, kuriuos galima būtų aptarti ir užduoti diskusijos metu (klausimai turi būti įdomūs, provokuoti tolesnę diskusiją).
Šią lentelę sudarykite panašiu principu, kaip buvo pateikta prieš tai buvusioje užduotyje: pirmiausia parašykite asmens vardą ir pavardę, tuomet surinkite glaustą informaciją apie kalbėtoją, išskirkite svarbias detales, ką reikėtų žinoti, norint geriau pažinti šį asmenį ir tuomet parenkite klausimus diskusijai.