Kaip galima užsidirbti pinigų? Iš kur jie atsiranda?
Pinigai tavo sode tikrai neauga ant medžių (nebent esi radęs pasakų džiną… Jei taip, kam tuomet žiūri mano pasakojimą? Juokauju!). Jei nori turėti pinigų, juos teks užsidirbti. Tai reiškia, kad reikės dirbti dėl pinigų. Bet prieš pradėdamas dirbti pagalvok – kodėl tau apskritai reikia pinigų?
Pasikalbėkime apie tai, ką gali daryti, uždirbtum pinigų. Galbūt jau dabar gauni kišenpinigių, kurie keliauja į tavo taupyklę? Gal turi galimybę šiek tiek užsidirbti atlikdamas darbus namuose ar kitur? O gal tėvai tiesiog duoda kišenpinigių ar tau priklausančią pašalpą?
Tačiau jei visgi nori gauti papildomų pinigų, turi sau užduoti du svarbius klausimus:
- Ko žmonėms reikia?
- Ką aš galiu jiems pasiūlyti?
Kaip darbas gali tapti prasmingu užsiėmimu?
Gestą „darbas“ kiekvienas gali suprasti skirtingai, tačiau, paprastai tariant, tai veikla, kurią atlikdamas žmogus kažkam suteikia vertės, o kaip atlygį gauna pinigų. Ši veikla gali būti įvairi: vieni dirba samdomą darbą įmonėse, kiti - ūkiuose, treti pastebi galimybių ir kuria nuosavus verslus. Dar kiti išnaudoja savo talentus meno, kūrybos, sporto srityse. Svarbu imtis to, kas kitiems gali suteikti vertės ar naudą - tuomet žmonės bus pasiruošę už tai sumokėti.
Naudinga rinktis tą veiklą, kuri tau patinka, sekasi ir norėtum ja užsiimti ateityje. Svarbu, kad dabras nebūtų nuobodus ir monotoniškas. Išties, galima užsiimti mėgstama veikla ir iš to užsidirbti. Skamba neblogai, tiesa?
Pagalvok, kodėl nori dirbti. Ar sieki turėti daugiau pinigų? Gal tau reikia įsigyti konkretų daiktą ar paslaugą? O galbūt tiesiog nori išbandyti save ir suprasti, kaip veikia darbo rinka? Nuo tavo tikslų priklausys, kiek laiko, pastangų ir energijos galėsi skirti jų pasiekimui. Kai žinai, kodėl dirbi, lengviau nuspręsti, kaip efektyviai paskirstyti savo laiką ir jėgas. Jei nori užsidirbti konkrečiam daiktui, paslaugai ar tiesiog santaupoms, gali pabandyti nustatyti norimą pajamų tikslą ir siekti konkrečios uždarbio sumos. Atsakymai į šiuos klausimus padės suprasti, kiek gali tikėtis uždirbti ir kokiu būdu tai pasiekti.
Pajamų rūšys: aktyviosios ir pasyviosios pajamos.
Gaunamas atlygis už atliekamą darbą vadinamas aktyviosiomis pajamomis. Tai pajamos, kurios gaunamos už aktyvų įsitraukimą, veiklai skirtą laiką ir energiją. Tačiau egzistuoja ir pasyviosios pajamos. Tai yra pajamos, kurioms nereikia nuolatinio aktyvaus darbo. Dažniausiai reikia tik pradinio indėlio ir šiek tiek pastangų, kad šios pajamos būtų prižiūrimos. Vienas iš dažniausių būdų gauti pasyviųjų pajamų – investavimas. Daugiausia laiko ir lėšų reikia pradžioje, kai renkiesi, kur investuoti. Tam reikia skirti laiko analizuojant finansines priemones ir pasirenkant investicijų sumą.
Vėliau investicijoms reikia tik periodinės priežiūros – stebėti, kaip sekasi, ir galbūt papildomai investuoti.
Pagrindiniai pasyviųjų pajamų šaltiniai:
- Investicijos į akcijas, obligacijas ir kitas finansines priemones.
- Nuosavas verslas, kurį valdyti perleidžiame profesionalams, o patys neužsiimame aktyvia veikla.
- Nekilnojamojo turto (buto, namo) nuoma.
- Daiktų nuoma.
- Honorarai už sukurtus kūrinius (pvz., knygas, muziką).