A dalis

Socialinė veikla

Šįkart nusikelkime į Kauno kurčiųjų bendruomenę ir atskleiskime ankstyvąsias kurčiųjų iniciatyvas burtis, šviesti, stiprinti savo narius. 

Kaune įsteigus klubą-skaityklą (vedėjo etatą) ir gavus leidimą kelis kartus per savaitę naudotis dideliu švietimo skyriaus bibliotekos kabinetu buvo rengiami susirinkimai, organizuojami knygų skaitymai gestų kalba, kino filmų aptarimai, paskaitos ir saviveiklos pasirodymai. To meto uždaviniai buvo šviesti kurčiuosius, juos įdarbinti, apgyvendinti ir organizuoti laisvalaikį. 

Ten pat, Kaune, gavus dramos būrelio vadovo etatą, pradėti kurti saviveiklos būreliai (saviveiklininkai pradžioje spektaklius statydavo ir repetuodavo vakarais, kartais net iki 1 val. nakties), atsirado sąlygos kurtiesiems tarpusavyje bendrauti, save realizuoti, kurti.

Su laiku radosi ir sporto instruktoriaus etatai – vyko treniruotės, buvo organizuojamos sporto varžybos ir išvykos. 

Dažniausiai sportinė, socialinė veikla ir aktyvumas rėmėsi to meto aktyviais žmonėmis, nepabijokime jų įvardinti lyderiais. Kiekvienai naujai veiklai vykdyti ar atsirasti reikėjo lėšų, tačiau trūko didesnio įnašo tiek iš bendruomenės, tiek iš valstybės. Be abejo, dauguma postų neretai užimdavo girdintys asmenys, o ne kurtieji ir neprigirdintieji, bet būdavo ir tokių atvejų, kai juos užimdavo kurtieji.

Kurčiųjų visuomeninė veikla sukosi aplink vadinamus klubus, į kuriuos rinkdavosi daug kurčiųjų. Buvo organizuojami renginiai, išvykos, ekskursijos. Pavyzdžiui, pirmoji turistinė išvyka įvyko 1967 m. į Krymą ir Odesą, vyko ir mokyklų organizuojamos kelionės.

B dalis

Meninė ir kūrybinė veikla

Jums gerai pažįstama kurčiųjų šventė „Meno šventė“, kuri kasmet vyksta vis kitame mieste, vyko ir 1967 m. kaip respublikinis festivalis „Vasara – mūsų malonumui“.

Apie kultūrinę ir meninę veiklą būtų galima kalbėti be galo, tačiau svarbu paminėti, kad pantomimos būreliai, spektakliai ir imituojamoji daina buvo būdas reikšti savo tapatybę. Pirmuosiuose spektakliuose gestų kalba nebuvo vartojama. Galbūt tai priklausė nuo to, kam tie spektakliai buvo skirti?

Imituojamoji daina buvo būdas parodyti girdintiesiems, kad „mes irgi galime“, "esame lygūs" bei pademonstruoti gestų kalbą, nors tai neatskleidė tikrojo gestų kalbos grožio, nes buvo dainuojama kalkine kalba. Tačiau tai buvo pradžia – šaltinis, iš kurio vėliau išsiveržė kurčiųjų poezija, vizualinis vernakularas ir kitos, jau šiuolaikinės meninės formos.