A dalis

Įsivaizduokite, kad norite įsidarbinti naujame darbe. Jūsų prašo pateikti gyvenimo aprašymą (CV). Ar žinote, kas yra gyvenimo aprašymas? Kam jis reikalingas? Kokia yra jo struktūra ir turinys? Kaip jūs galite sukurti efektyvų gyvenimo aprašymą?

B dalis

„Patarimai, kaip sukurti pirmąjį savo CV“ 

Tikriausiai ne kartą skaitėte apie CV, bet nežinote, nuo ko pradėti jį kurti? Kokią formą pasirinkti? Ką įrašyti darbo patirties eilutėje? Ar skrajučių dalinimas gali būti laikomas darbo patirtimi? O gal ir savanorystės patirtis gali būti įtraukta į CV?

Jeigu panašūs klausimai sukasi galvoje, žinokite, kad nesate vieni! Su panašiais klausimais susiduria daugelis jaunų žmonių, kurie nė karto nepildė savo CV, tačiau supranta, kad tas laikas vis artėja.

Kokia CV forma yra geriausia?

Geriausia CV forma yra tokia, kurioje aiškiai ir suprantamai pateikta visa teisinga informacija apie jus. Svarbiausios CV eilutės yra kontaktinė informacija, darbo ar savanorystės patirtis bei asmeninės savybės.

Viena iš populiariausių CV formų – „Europass“. „Europass“ CV forma yra pildoma internetu, adresu https://europass.cedefop.europa.eu/editors/lt/cv/compose,  o užpildytą galima parsisiųsti PDF formatu. Ši forma tinka, jeigu pirmą kartą pildote savo CV arba ieškote darbo, pavyzdžiui, aptarnavimo, pardavimų, logistikos srityse. CV turėtų būti aiškiai matoma tavo kontaktinė informacija bei įgyta patirtis.

Ką rašyti ir ko nerašyti į CV?

Jeigu nusprendėte užpildyti savo gyvenimo aprašymą ir nežinote, nuo ko pradėti, pasižiūrėkite šiuos pavyzdžius internetinėje svetainėje: https://www.europass.lt/cv-pavyzdziai/.  Jie padės suprasti, kokie duomenys, išsilavinimas bei gebėjimai įprastai pateikiami gyvenimo aprašyme. 

Jei abejojate, ar jūsų veikla gali būti laikoma darbo patirtimi, pirmiausia atsakykite į šiuos klausimus:

  • Ar gavote už tai atlygį?
  • Ar turėjote aiškias atsakomybes?
  • Ar pasiekėte kokį nors rezultatą?

Jei į bent į du iš šių klausimų atsakėte teigiamai, galite drąsiai įtraukti šią patirtį į savo gyvenimo aprašymą. Pavyzdžiui, jei praeitą vasarą du mėnesius pardavinėjote ledus Palangos pagrindinėje gatvėje, tai yra darbo patirtis. Jūs turėjote kasdien būti tam tikroje vietoje ir atlikti konkrečius veiksmus.

Vis dėlto, pagalba tėvams darže ar sode vasarą, jaunesniojo brolio mokymas matematikos ar fizikos ar draugų gimtadienių organizavimas nėra laikomi darbo patirtimi. Kita vertus, šios veiklos gali padėti atskleisti jūsų asmenines savybes, kurias taip pat verta paminėti CV. Pavyzdžiui, jei dirbate sode, tai rodo, jog esate darbštus(-i); jei mokote brolį matematikos, tikriausiai esate kantrus(-i); jei organizuojate draugų vakarėlius, esate atsakingas(-a) ir organizuotas(-a).

Svarbu nepateikti melagingos informacijos savo CV. Jei neturite konkrečios darbo patirties, reikalingos pareigoms, į kurias pretenduojate (pvz., padavėjo, pakuotojo, surinkėjo ar barmeno), nemeluokite. Vietoj to, raskite būdą, kaip parodyti savo motyvaciją, pavyzdžiui, parašykite išsamų ir nuoširdų motyvacinį laišką arba sukurkite netradicinio formato prisistatymą, tokį, kaip  kaip gestų kalbos video įrašas su  įgarsinimu ir titrais.

Geriausias būdas gauti trokštamą darbą – išlikti savimi ir nebijoti to parodyti tiek gyvenimo aprašyme, tiek darbo pokalbio metu.

Jei norite įsidarbinti, daugiau informacijos apie "Europass" CV gestų kalba galite sužinoti internetinėje svetainėje: https://signitwork.eu/europass-cv/?lang=lt