„Kaip išsirinkti būsimą profesiją?“
Daugeliui mokinių vienas svarbiausių sprendimų gyvenime yra būsimos profesijos pasirinkimas. Baigiamasis mokyklos laikotarpis yra svarbus karjeros paieškai, mat būtent tada jauni žmonės, tarp jų ir tu, formuojasi kaip asmenybės ir priima pirmuosius sprendimus dėl būsimos karjeros. Labai svarbiais pagalbininkais tampa mokytojai, klasės auklėtojai, artimieji ir karjeros konsultantai. Padedami jų, mokiniai gali ugdyti savo kompetencijas ir reikiamus įgūdžius, kurie padės pasirinkti savo karjeros kelią.
Būtina skirti laiko savęs pažinimui. Jaunų žmonių sprendimus karjeros klausimais lemia įvairūs veiksniai: tėvų, mokytojų ir draugų įtaka, visuomenės požiūris į specialybę. Atlikti tyrimai rodo, kad tik nedaugelis mokinių studijas renkasi sąmoningai – ramiai išsiaiškinę visas galimybes, pasvėrę savo stiprybes ir įgūdžius.
„Jauni žmonės kaip asmenybės dar tik formuojasi, jie neturi sukaupę gyvenimiškos patirties. Dėl to itin svarbu skirti laiko savęs pažinimui. Nereikia bijoti išbandyti įvairias veiklas – jos gali padėti suvokti, kokie tavo gebėjimai yra stipriausi, kas labiausiai patinka ir motyvuoja, o galbūt atvirkščiai – kam esi abejingas.
Socialinių medijų įtaka. Šiuolaikinis jaunimas yra neatsiejamas nuo išmaniųjų telefonų ir socialinių tinklų. JAV atlikti tyrimai rodo, kad paaugliai prie išmaniųjų prietaisų praleidžia vidutiniškai septynias valandas per dieną. Nenuostabu, kad socialiniai tinklai formuoja jaunų žmonių požiūrį, net ir renkantis specialybę. Dėl to dauguma šiuo metu populiariausių specialybių yra susijusios su IT sektoriumi.
Daugelis būdami šešerių ar aštuonerių metų tiksliai žino, kuo norės būti užaugę. Tai atsispindi per žaidimus ir įsijautimą į personažų vaidmenis. Vaikai svajoja tapti gydytojais, gaisrininkais, policininkais, kosmonautais, mokytojais ir panašiai. Tačiau, kai ateina metas apsispręsti, kokius egzaminus laikyti ir ką studijuoti, aiškumo dažnai būna daug mažiau. Štai keletas patarimų, galinčių padėti apsispręsti dėl profesinio kelio pasirinkimo:
- Pagalvok apie savo talentus ir stipriąsias puses. Kokioje profesinėje srityje galėtum juos realizuoti?
- Sudaryk sąrašą įmonių, kuriose norėtum dirbti. Tai padės suprasti kokia sritis tave traukia.
- Verta paprašyti kitų žmonių patarimų, ypač tų, kurių karjera sėkminga ir kelia susižavėjimą.
- Gali būti naudinga daugiau laiko praleisti su keleriais metais vyresniais kurčiaisiais, išklausyti jų svarstymus, įžvalgas.
- Vienas svarbiausių savybių ieškant atsakymų apie būsimą profesiją – atvirumas ir smalsumas. Domėdamasis įvairiomis sritimis, tikėtina, atrasi tą, kurioje pamatysi savo karjeros tikslą.
- Ne pro šalį apsilankyti studijų, karjeros mugėse, seminaruose su vertimo paslaugomis. Įvairių profesijų atstovų pranešimai, karjeros konsultantų patarimai gali praversti svarstant apie būsimą karjerą
- Sėkmingos karjeros pasiekę žmonės sako, kad verta skaityti kuo daugiau knygų, žurnalų ir kitų leidinių: juose apstu skirtingų profesijų atstovų istorijų, kurios gali įkvėpti.
- Vertingos patirties suteiks savanorystė arba praktika įvairiose organizacijose. Tokia veikla padės suprasti, kaip veikia įmonės ar įstaigos, kokių profesijų žmonės ten dirba ir ką jie veikia.
- Dalyvavimas vasaros stovyklose – puiki galimybė atskleisti asmeninius gabumus, susirasti bendraminčių, įgauti drąsos bendraujant su naujais žmonėmis.
- Atsižvelk į savo norus, pomėgius ir pasikliauk savo nuojauta. Dažnai kyla noras rinktis tai, ką renkasi draugai, o tėvai dažnai nori, kad vaikai pasirinktų geriausiai apmokamą specialybę. Vis dėlto svarbiausia, kad pasirinkta specialybė būtų tau artima ir teiktų pasitenkinimą.
- Jei dar nežinai, kuo nori užsiimti ateityje, nereikia skubėti rinktis konkrečių studijų. Galbūt geriau metams įsidarbinti, pasavanoriauti ar, jei yra galimybė, pakeliauti. Taip pat verta išbandyti save darbuose, kuriems nereikia aukštojo išsilavinimo. Tai gali suteikti vertingos patirties, leidžiančios save išbandyti visiškai kitokioje situacijoje nei mokyklos suole. Vis dėlto svarbu nustatyti tam tikrą laikotarpį savęs paieškoms, kad jos netaptų viso gyvenimo veikla.
Savanorystė gali būti puikus būdas išbandyti įvairias veiklas, vaidmenis, atrasti ir ugdyti talentus, kurie padės gyvenimo kelyje. Dirbant neatlygintinai galima atskleisti savo stiprybes, pamatyti augimo galimybes, „pasimatuoti“ svajonių profesiją. Yra savanorystės programų, kurias baigus lengviau patekti į norimas Lietuvos aukštojo mokslo specialybes. Ar žinojote, kad Jaunimo reikalų departamentas prie LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kasmet skelbia registraciją į Jaunimo savanoriškos tarnybos programą, kurią baigus galima gauti 0,25 papildomo stojamojo balo renkantis aukštąją mokyklą? Daugiau informacijos apie tai rasite Jaunimo reikalų departamento interneto svetainėje www.jrd.lt.
Porose padiskutuokite, kas jums labiausiai patiko LGK tekste „Kaip išsirinkti būsimą profesiją?“ ir drauge išsirinkite 3-5 labiausiai patikusias mintis. Pristatykite jas klasei.
Gerai pagalvokite ir atlikite praktinę užduotį – sudėliokite penkis svarbiausius žingsnius, kurie jums yra aktualūs renkantis būsimą profesiją:
- Įvardykite sritis, kurios atrodo įdomiausios ir kuriose galėtumėte pritaikyti turimus talentus, žinias bei gebėjimus.
- Jei nesate tikri dėl sričių, galite surašyti žmones, kurių profesinė veikla jus įkvepia arba kuriuos sekate. Tai gali padėti išsiaiškinti, kuri sritis jus labiausiai traukia.
- Įvardykite įmones, kuriose įsivaizduojate save dirbant. Tai gali padėti geriau suvokti, kokiame kontekste norėtumėte realizuoti savo gebėjimus.
- Surašykite asmenines savybes, kurios, jūsų manymu, būtų privalumas dirbant trokštamoje srityje. Pavyzdžiui, kruopštumas, mokėjimas dirbti komandoje, organizuotumas.
- Pagalvokite, kurias asmenines bei profesines savybes reikėtų patobulinti ar įgyti, norint sėkmingai siekti pasirinktos profesijos.
Neišsigąskite, jei iš karto negalite atsakyti į visus klausimus – tai visiškai normalu. Ši užduotis padės jums apgalvoti, pasidomėti ir geriau suprasti ateities galimybes. Kai kuriuos atsakymus galėsite suformuluoti iškart, o į kitus – su laiku. Galite bet kada grįžti prie šios užduoties ir ją pildyti, kai ateis naujų minčių. Tai – asmeninė savianalizė ir nuolatinis tobulėjimo procesas. Ši užduotis nėra vienkartinė, tai asmeninė kelionė, kurios metu nuolat atrasite save iš naujo.