Mokytojui

Dirbsite grupelėmis ar poromis. Pasinaudokite jau aptartomis ištraukomis iš E. Laborit knygos „Žuvėdros klyksmas“. Taip pat bus naudingas tekstas „Sunkus amžius – paauglystė“ (jis tik lietuvių kalba). Sukurkite plakatą „Paauglystė“, panaudodami laikraščių ar žurnalų iškarpas. Savo plakatą pristatykite kitoms grupėms. Jis bus vertinamas remiantis kriterijų lentele (ją aptarsite su mokytoju prieš darbą).  

Apie paauglystę lietuvių kalba iš tinklalapio www.neuromedicina.lt 

Sunkus amžius – paauglystė. Nerimastingas laikotarpis 

  • Paauglystė – pats sunkiausias ir sudėtingiausias iš visų amžiaus tarpsnių. Šiuo laikotarpiu vyksta anatominiai, fiziologiniai, socialiniai ir intelektualiniai pokyčiai, stipriai pasikeičia gyvenimo ir veiklos samprata bei socialinis vaidmuo.  
  • Taip pat formuojasi moralinės vertybės, pasikeičia atsakomybės prasmės suvokimas, suaugusieji paaugliui pradeda kelti didesnius bei rimtesnius reikalavimus. 
  • Paprastai paauglystės amžius apima 10–18 gyvenimo metus. Ji skirstoma į ankstyvąją (10–14 m.) ir vėlyvąją (16–18 m.), pereinamuoju laikotarpiu tampa 15-ieji metai.  
  • Šiuo amžiaus laikotarpiu pradeda formuotis savos pažiūros į tam tikrus reiškinius, dalykus, sava nuomonė, sava vertybių sistema, požiūris į save ir aplinkinius. 
  • Paauglystės metai yra kupini įvairiausių problemų. Viena opiausių paauglių problemų – tai perdėtas susirūpinimas dėl savo išvaizdos. Besikeičianti figūra, neįprastose vietose besikalantys plaukai, nuolat iškylantys spuogai. Tad nėra ko stebėtis, kodėl paaugliai tiek daug laiko praleidžia prie veidrodžio. Ir, deja, retai būna patenkinti tuo, ką mato. Tai ne taip paprasta, nes gali pakirsti pasitikėjimą savimi. 
  • Labai svarbu, kad tėvai suprastų ir neįsižeistų, kad šiame amžiaus tarpsnyje draugai tampa svarbesni už tėvus. 
  • Yra trys paauglių tarpusavio santykių formos – tai bendravimas, draugavimas, draugystė. 
    Bendravimu laikomi santykiai, atliekant bendrą darbą, kontaktai mokantis, ilsintis, tarpusavio pagalba. Draugavimo pagrindą sudaro kolektyviškumo jausmas, glaudi sandrauga, nuomonių vieningumas įvairiais klausimais, draugiško bendravimo aplinka, intelektualinis bendravimas, keičiantis mintimis, sprendimais, tarpusavio prisirišimas, simpatijos jausmas. Draugystė yra intymesnė, kupina pasitikėjimo. Tikra paauglių draugystė yra aktyvaus, veiksmingo pobūdžio, o tai pasireiškia pasiruošimu padėti draugui, geranoriška jo tariamų trūkumų kritika. 

Plakato pristatymo vertinimo kriterijai 

Kai stebėsite kitos komandos darbo pristatymą, atkreipkite dėmesį į kiekvieną toliau pateiktą kriterijų ir už kiekvieną kriterijų galite skirti 0–3 taškus, taigi už visą darbo pristatymą daugiausia komandai gali tekti 15 taškų.  

  1. Ar darbas vizualiai patrauklus, įdomiai pateiktas? 
  2. Kiek paauglystės ypatumų įvardyta darbe? Turėtų būti bent trys.
  3. Kaip pristatomas darbas: ar aiškus plakato medžiagos turinys, jo paaiškinimas (pasakyti auditorijai „patys pažiūrėkite į plakatą ir matysite“ tikrai nėra geras pristatymas)?
  4. Ar pristatantieji plakatą elgiasi mandagiai, etiškai, vartoja situaciją atitinkančią leksiką?
  5. Ar pristatymo metu palaikomas santykis su auditorija (akių kontaktas, pagarba kitiems komandos nariams, pagarbūs klausimai auditorijai po pristatymo)?